Léčivé včelí produkty: propolis

22.02.2024

Propolis je mezi širokou veřejnosti poměrně známý pojem. Ale často se mi stává, že se zeptám trochu hlouběji a zjistím, že dotyčný zná pouze slovo "propolis" a že pochází od včel, a dál už nic. Což je škoda, protože je to včelí produkt s neskutečně širokým uplatněním a účinností.

Autor: Terezie Vašíčková

Co je propolis

Propolis je v surovém stavu za pokojové teploty lepkavá tmavá hmota připomínající smůlu ze stromu nebo kalafunu. Což není tak daleko. Základ pro propolis jsou pryskyřice a jiné látky nejčastěji z topolů, bříz, borovic a jiných stromů, které včely sbírají po celé léto a dále zpracovávají.

Včely propolis v úlu používají jako tmel - zatírají si jím škvíry, potírají jím stěny, čímž si úl dokonale dezinfikují. Jedno včelstvo je schopné za rok vyprodukovat 30 g propolisu [1].

Propolis se od včel může získat buď tak, že se ze stěn úlu mechanicky seškrábe a dále se rozpouští v lihu a různě filtruje. Druhá, trochu náročnější možnost je, že se do horní části úlu položí husté plastové síťky, které včely zanesou propolisem. Ty se poté odeberou a ze zmražených sítěk se propolis vydrolí. Druhá metoda je lepší, protože je z ní propolis čistší a lze jej takto získat surový.

Propolis se skladuje buď ve formě prášku v mrazu/chladu a temnu, nebo rozpuštěný v lihu. Lihová tinktura má delší trvanlivost.

Léčivý obsah propolisu

Propolis se skládá nejvíce z vosků, éterických olejů, mastných kyselin, organických kyselin, flavonoidů a minerálních látek. Flavonoidy patří mezi antioxidanty (chrání buňky našeho těla). Dodávají propolisu imunologické vlastnosti, u nichž se prokazuje účinnost na široké spektrum bakterií, virů, plísní a hub. Flavonoidy jsou pro člověka důležité zejména pro jejich

  • antivirotický, antialergický, protizánětlivý účinek

  • pozitivní vliv na srážlivost krve a všeobecně na tvorbu krevních složek

  • protirakovinotvorný efekt[1]

Obsah propolisu není jednotný, ale mění se podle toho, co mají včely ve svém okolí k dispozici. Z toho by logicky vyplývalo, že jsou propolisy více a méně léčivé, ale překvapivě tomu tak není. Ačkoliv je poměr a obsah propolisu proměnlivý, léčebné účinky jsou prakticky u všech podobné. Rozdíl může být v citlivosti na určité druhy bakterií[1].

Variabilita obsahu je důvod, proč se ve velkém nepoužívá v klasické farmacii, ačkoliv jeho léčivé účinky jsou všeobecně uznávány.

Složení propolisu
Složení propolisu

Způsob užití

Propolis se rozpouští v ethanolu, éteru, glykolu a ve vodě, kdy se největší množství látek rozpouští v ethanolu a ve vodě. Vzhledem ke komplikovanému skladování surového propolisu se nejčastěji rozpouští v lihu. Tato propolisová tinktura může sloužit jako základ k dalšímu zpracování nebo ji samotnou lze užívat.

Kromě tinktury se může propolis přidávat do medu nebo jako součást různých hygienických nebo kosmetických přípravků ve formě mastí, čípků, past atd.

Propolis lze užívat jak zvenku, tak i vnitřně.

Co se týče vnitřního užití, na trhu jsou tinktury s různou koncentrací a způsobem aplikace včetně postřiku do úst. Stříkat lihovou tinkturu do úst nemusí být zcela příjemné, obzvlášť u dětí, kterým se propolis často doporučuje jako dezinfekce hrtanu. Pro tyto případy je mnohem lepší připravit vodný roztok: do sklenice s trochou vody nakapeme několik kapek propolisové tinktury (odhadem 20 kapek na 1 dl vody). Propolisová tinktura vodu krémově zabarví a učiní ji neprůhlednou. Toto "propolisové mléko" lze poté dát do rozprašovače, kloktat, potírat jím kůži. Propolis nesmí přijít do styku s kovy.

Na co propolis pomáhá

Propolis ničí všechny mikroorganismy, které negativně působí na zdraví člověka a lze o něm říct, že je nejúčinnější přírodní antibiotikum. Účinnost propolisu závisí na citlivosti mikroorganismů, proti kterým se aplikuje, a na složení a původu propolisu.

Pomáhá na:

  • zlepšování kvality pleti

  • kožní choroby jako ekzémy, akné, záněty

  • zlepšování činnosti žaludku, střev a trávení

  • při léčbě vysokého krevního tlaku

  • alergií

  • zubní kaz, paradentózu, bolesti a citlivost zubů

  • hemeroidy

  • při léčbě napadení bakterie MRSA (je poměrně odolná na většinu léků, na propolis reaguje)[1]

  • chřipku, nachlazení, zánětech hrdla, bronchitidě, zápalu plic

  • při infekci močových cest

  • gynekologických problémech jako plísňová a kvasinková infekce, záněty atd.


Zatím u propolisu nebyly prokázány nežádoucí účinky [1].

Demeter zmiňuje Dánský výzkum, kdy ošetřovali různé nemoci u 16 000 osob propolisem. U 95% se prokázaly pozitivní výsledky léčení, u 3% byl výsledek negativní a ve 3 případech se vyskytly alergie.

Alergie na propolis

Propolis je ze všech včelích produktů nejsilnější alergen.

Pokud si nejste jisti, zda na něj nemáte alergii, je možné udělat si zkoušku. A to tak, že si propolisovou tinkturou či vodním extraktem propolisu potřete cca 3 cm kůže na předloktí. Alergická reakce by se měla objevit do jedné hodiny.

Propolis a plíseň na nohou

V létě 2023 jsme dělali test účinnosti propolisu na plíseň na nohou. Tento typ plísně byl dlouhodobě prakticky rezistentní na klasická léčiva z lékárny (clotrimazolum a nystatinum - po ukončení léčby se do týdne plíseň opět objevila).

Levá noha byla dvakrát denně ošetřena propolisem rozmíchaném ve vodě, pravá noha dvakrát denně DMSO.

Po třech dnech pravá noha ošetřována DMSO stále svěděla, noha ošetřována propolisem již nesvěděla. Po devíti dnech na byla kůže na obou nohách obnovena a neprojevovala vnější známky napadení. Léčba byla ukončena po 15 dnech od začátku, kdy se obě nohy jevily zdravé. Plíseň se po několik měsíců nevrátila. U pravé nohy léčené DMSO se objevila po 5 měsících, noha léčená propolisem v té době byla bez napadení.

Kde propolis najdeme

Propolis se nevyužívá ve farmaceutickém průmyslu kvůli jeho proměnlivému složení. Ale naštěstí jej můžeme najít v široké škále kosmetických a hygienických přípravků. Lékařsky je ověřeno jeho blahodárné působení na zuby a chrup, takže jsou na trhu i různé zubní pasty s propolisem. Propolis je složkou v různých krémech.

Výborná je propolisová mast (lze si zakoupit zde), která lépe a déle drží na poškozené kůži, čímž může propolis déle působit narozdíl od tinktury či vodní emulze, které z kůže stékají. Také oproti tinktuře a emulzi nebarví kůži a oblečení, což je v rámci časté aplikace poměrně důležité.

U nás prakticky neznámé, ale účinné, jsou propolisové čípky, které působí při mnoha gynekologických a rektálních nemocech. Při těchto zdravotních kombinacích byl problém s aplikací propolisu. Demeter ve své knize zmiňuje sedavé koupele v propolisové vodě. Oproti tomu se propolisové čípky ukázaly jako výborné a účinné řešení. V Rusku zkoušeli čípky s propolisem a kakaovým máslem s až překvapujícím výsledky [2]. Když jsme se po nich sháněli, zjistili jsme, že u nás nejsou, na Slovensku nejsou a až v Polsku jsme nějaké výrobky objevili. Nicméně jen jedna včelí farma vyrábí čípky čistě s propolisem a kakaovým máslem, což je přesně to, co přináší úlevu. Kakaové máslo zvlhčuje sliznici a díky tomu mohou léčivé látky propolisu pracovat. Tyto čípky si lze zakoupit v našem e-shopu.

Propolis můžeme najít v malé koncentraci v medu. Dnes u lepších včelařů nalezneme speciální medy s vyšším obsahem propolisu (0,5% - 1%), kdy je takovýto med dobrý jako prevence před různými chřipkami a nachlazeními.


Návrat k propolisu a včelím produktům celkově je možná cesta k trvajícímu zdraví. Ne nadarmo se naši včelaři často dožívají vysokého věku. Užívání medu, propolisu a včelího jedu je pro ně každodenní standard. Je škoda, že ti ostatní tyto krásně vonící produkty ignorují.


Zdroje:

[1] Demeter, Š.; Apiterapia - Liečenie včelími produktmi. Ing. Štefan Demeter, CSc., V. vydání, Bratislava 2021, ISBN: 978-80-971642-6-1

[2] M.V. Ichanian, G.I. Seržantov, I. V. Zabolockaja, Pčelovodstvo 2021/5, strany 58-60

Odborné včelařské překlady 2022/2, část 4., říjen 2023, ČSV


Prohlédněte si nabídku včelích produktů spřátelených včelařů